STANDER, SIEGFRIED
LOĎ NÁDEJE
(The Faith)
Smena, Bratislava, 1994
edícia Libresso (11)
preklad Desana Režuchová
1. vydanie
ISBN 80-221-0278-4
beletria, román, literatúra juhoafrická
209 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, neautorské venovanie
PREDANÉ
*juran*
Christiaan Barnard (1922) je slávny chirurg, ktorý v roku 1967 uskutočnil v Kapskom Meste prvú transplantáciu srdca a o ktorom sa popísalo veľa článkov a kníh. Jeho záujem o humánne problémy ľudstva však presahuje oblasť lekárskej činnosti. Dr. Barnard je i autorom niekoľkých románov, ktoré napísal so svojím priateľom novinárom a spisovateľom Siegfriedom Standerom (1935). Námety čerpá z lekárskeho prostredia a naozaj iba lekár môže s takou znalosťou opisovať isté situácie a podrobnosti. Aj Loď Nádeje patrí medzi „lekárske“ knihy, ale je to nezvyčajný román, apelujúci na ľudskosť, na pomoc a odvahu, bojujúci proti nenávisti.
Malý lekársky tím medzinárodnej zdravotníckej organizácie AID pracuje v zložitých sociálno-politických pomeroch v istom juhoafrickom miništáte. Do provizórnej nemocnice prinesú černošského chlapca a šéfchirurg rutinne diagnostikuje týfus. Mladá lekárka Shahida však nesúhlasí s diagnózou, a hoci jej stanovisko vyvolá najprv rozpory medzi lekármi, laboratórne testy potvrdia, že ide o neznámy smrtiaci vírus. Začína sa boj s časom a s ľudským protivníkom. Najskôr sa treba dostať do divej močaristej oblasti, kde sa pravdepodobne vyskytuje zdroj nákazy. Možno by sa na to dal použiť starý parník. Ale povolia takúto cestu úrady? Navyše v tejto pohraničnej oblasti operujú vojaci a teroristi...
Ako lekár sa zaoberám ľuďmi a chcel by som sa pokúsiť pomôcť im, vyznal sa raz Dr. Barnard. Jeho mravná pozícia sa prejavuje humánnosťou a ľudským smútkom, ktorým je preniknutý život človeka. Čo chcel povedať svojím románom, to majstrovsky vložil do konania osôb, takže čitateľ je od začiatku uchvátený činorodosťou postáv a strhujúcim dejom.