NÁMORNÉ BITKY
(Bitwy morskie)
Pravda, Bratislava, 1984
edícia Členská knižnica Pravda
preklad Jaroslav Coplák
prebal Jozef Michaláč
2. doplnené vydanie
história, vojna,
608 s., čb fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý
7,00 €
*hroda**his*
Originálne vedecko-populárne dielo poľského autora sa zaslúžene stretlo s veľkým záujmom odborníkov i početného okruhu ostatných čitateľov. Upútalo syntetickým spracovaním rozsiahlej tematiky za obdobie vyše tridsiatich storočí — od prvej, v histórii známej bitky pri Magdale roku 1200 pred n. 1. až po súčasný, atómový vek.
Z nepreberného množstva faktografického materiálu, zo stoviek monografií a štúdii autor vybral a z marxistického hľadiska spracoval najpozoruhodnejšie udalosti a bitky, ktoré mali najväčší vplyv na rozvoj vojenského námorného umenia. Zvolil optimálnu skladbu knihy, ktorá svojou prehľadnosťou a výborným vybavením poskytuje plastický obraz vojnových udalostí na moriach a umožňuje rýchlu orientáciu.
Prvá časť chronologicky zachycuje obdobie od staroveku až po rok 1905. Opisuje bitky starovekých veslíc, stredovekých veslových lodí a plachetníc, bitky plachetníc v 16. —19. storočí a námorné bitky parných lodí od roku 1853. Všíma si druhy výzbroje, námornú taktiku a najznámejšie bitky. Poukazuje na zmeny, ktoré nastali v taktike bojov vynájdením parného stroja.
Druhá časť — od prvej svetovej vojny až dosiaľ — je spracovaná podľa tematických okruhov a ucelene približuje čitateľovi rozvoj hladinových námorných síl, ponorkového loďstva a námorného letectva, vývin operačno-taktických názorov, úlohu námorných síl jednotlivých krajin, operácie na námorných linkách, najväčšie námorné bitky y obidvoch svetových vojnách, taktiku a korzárske akcie nemeckých ponoriek, výsadkové a protivýsadkové operácie, obranu námorných základní a blokádne akcie.
Hlavnú pozornosť v knihe venuje námorným operáciám v obidvoch svetových vojnách. Pred nami defilujú loďstvá Veľkej Británie, USA, Francúzska a ZSSR, ako aj Nemecka, Talianska, Japonska a ďalších krajín.
História všeobecne a história vojenstva osobitne je neobyčajne poučná. A história námorných bitiek ponúka poučenie v koncentrovanej podobe. Nabáda, aby k tisíckam lodi, ktoré ležia na morskom dne, k nespočítateľným ľudským obetiam a stratám materiálnych hodnôt v námorných bitkách už nikdy nepribudli ďalšie, aby skvelé výsledky vedecko-technického pokroku slúžili mieru a napredovaniu ľudstva na kontinentoch i na všetkých moriach a oceánoch.