Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

streda 17. februára 2021

HOLOTÍK, ĽUDOVÍT - DEJINY SLOVENSKA II.

HOLOTÍK, ĽUDOVÍT

DEJINY SLOVENSKA II.
Od roku 1848 do roku 1900

Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 1968
obálka Milan Hegar
1. vydanie, 8.000 výtlačkov
71-076-68

história
656 s., čb fot., slovenčina

tvrdá väzba, veľký formát
stav: dobrý, bez prebalu

 PREDANÉ

*kocev**his*

Druhý zväzok Dejín Slovenska zahrnuje obdobie od buržoáznej revolúcie do konca 19. storočia. Svojou koncepciou predstavuje nám nielen prvú marxistickú syntézu, ale je vôbec prvým pokusom zachytiť a osvetliť národný vývin Slovákov v danom období v celej jeho komplexnosti. Kým staršie syntézy (J. Bottu, Fr. Hrušovského, Fr. Bokesa) obmedzovali sa takmer výlučne len na sledovanie osudov a snažení slovenského buržoázneho národného hnutia, zatiaľ v tomto zväzku sa opisujú národné dejiny ako dejiny slovenskej spoločnosti, videné nielen z aspektov národnopolitických, ale rovnako i hospodárskych, sociálnych a kultúrnych. Týmto sa pohľad na slovenské dejiny tohto obdobia nielen neporovnateľne rozširuje, ale súčasne sa umožňuje pochopiť vnútornú dynamiku a mnohostranné determinácie ich vývinu.

Celkove je matéria tohto zväzku rozdelená do štyroch základných častí, ktoré sú potom vnútorne organicky členené na kapitoly a podkapitoly, umožňujúce čitateľovi problémovo a časovo sledovať dejinný proces nášho národa v tejto perióde.

V dejinách Slovenska je to obdobie hlbokých premien slovenskej spoločnosti, ktoré súviseli s nástupom a postupným upevňovaním kapitalizmu. Tieto zmeny zasahovali všetky oblasti hospodárskeho a sociálneho života Slovákov a ich výsledkom bolo sformovanie kapitalistickej štruktúry slovenskej spoločnosti.

Špecifickou črtou procesu hospodársko-spoločenských premien na Slovensku bolo, že ho aj naďalej značne ovplyvňovala a deformovala hospodárska a politická začlenenosť Slovenska do rámca Uhorska, resp. celej habsburskej monarchie. V tomto štátoprávnom a hospodárskom rámci, zdedenom z feudalizmu, slovenskú spoločnosť aj naďalej ovládali cudzie vládnuce triedy a režimy, ktoré v priebehu druhej polovice 19. storočia ustavične stupňovali snahy o devastáciu slovenských národných síl a o vytretie formujúceho sa slovenského národa z mapy Uhorska. V týchto podmienkach národný emancipačný zápas Slovákov tak vo sfére hospodárskej a sociálnej, ako aj v oblasti politickej, kultúrnej, vedeckej a osvetovej zdal sa byť mnohokrát beznádejný. Napriek tomu národnoobranný zápas, rovnako ako sociálne zápasy slovenskej spoločnosti, aj keď s mnohými prehrami, stratami a deformáciami, predsa len kliesnili cestu záchrane a emancipácii slovenského národa.

Hlavným autorom tohto zväzku je Július Mésároš, ktorý spracoval všetky kapitoly buržoázneho národného hnutia a postavenie slovenskej národnosti (kapitolu r. 1848-49 spolu s Františkom Bokesom), ďalej celý hospodársky vývin Slovenska, sociálne postavenie a zápasy slovenského roľníctva, ako aj zmeny sociálnej štruktúry slovenskej spoločnosti. Významnou mierou prispel do tohto zväzku aj Pavol Hapák. Je autorom kapitol o genéze robotníckej triedy, jej postavení a zápasoch.

Spracovaním kapitol o vzdelanostných a kultúrnych pomeroch na Slovensku, ktoré tvoria osobitnú časť tohto zväzku, boli poverení najlepší odborníci týchto disciplín (Fr. Bokes, Oskar Čepan, Stanislav Šmatlák, Ladislav Burlas, Anna Petrová-Pleskotová, Eduard Toran), čo je zárukou vysokej odbornej úrovne ich výkladu. Celý zväzok je bohato ilustrovaný dobovým obrazovým materiálom, ktorý oživí a sprítomní opisované udalosti a osobnosti v nich vystupujúce.