ŽIVOTOPIS JÓGINA
Aquamarin, Praha, 1996
1. vydanie
ISBN 80-901922-2-2-X
filozofia, náboženstvá východné, životopisy,
408 s., čeština
hmotnosť: 594 g
tvrdá väzba, papierový prebal
stav: výborný
6,50 € PREDANÉ!
*119*
Napsali o „ŽIVOTOPISE JÓGINA“;
Thomas Mann, nositel Nobelovy ceny:
„Tento obnovený kontakt s jóginskou oblastí, její mentální nadřazeností nad materiální realitou a její duchovní kázní byl pro mne velice poučný a jsem vám vděčný za to, že jste poskytl vhled do tohoto fascinujícího světa.“
W. Y. Evans-Wentz:
,Jako určité svědectví o neobyčejných životních osudech a schopnostech moderních hinduistických světců má tato kniha význam jak dobový tak nadčasový. Jógánandův obyčejný životní dokument je jistě jedním z největších odhalení hloubky hinduistické mysli a srdce i duchovního bohatví Indie, jaké kdy bylo na Západě vydáno:“' -
Amelita Galli-Curciová:
„Úžasné, pravdivé příběhy o indických světcích a mistrech, promíšené velmi cennými nadfyzickými informacemi - kterých je tolik zapotřebí, aby zjednaly rovnováhu mezi západní materiální výkoností a východní duchovní vyspělostí - pocházející z mocného pera Paramhansy Jógánandy, jehož učení jsem spolu se svým manželem měla to potěšení studovat po dvacet let.“
Jean Herbert, francouzský spisovatel a vydavatel:
Jógánandova autobiografie vyplnila citelnou mezeru v literatuře o józe, dosažitelné pro západní čtenáře, konečně tu máme autentickou zprávu pravého jógina o takzvaných nadpřirozených - ve skutečnosti vysoce přirozených - schopnostech, jež získali jeho bratři jógini, spolu s plným obrazem jejich duchovního pozadí.Tato kniha rozhodně předčí všechny podobné popisy, o něž se pokoušeli západní autoři a žurnalisté.“
Ruth St. Denisová, slavná tanečnice, která cestovala po Indii:
„Právě jsem po hodinách čirého potěšení odložila Životopis jógina. Neobyčejný duch tu posloužil živou a inspirující autobiografií hned dvěma kontinentům.“
Text z přední záložky prvního vydání z roku 1946:
Toto je poprvé, co autentický hinduistický jógin sepsal příběh svého života pro západní čtenáře. Jógánanda v něm vylíčil se živými podrobnostmi řadu let svého duchovního výcviku u mistra podobného Kristovi, Srí Juktéšvara z bengálskeho Šrírámpuru, a odhalil fascinující a málo známou etapu moderní Indie. Jemné, ale pevné zákony, na jejichž základě konají jógini zázraky a dosahují sebeovládnutí, jsou tu vyloženy s vědeckou jasností.
Najdete tu barvité kapitoly o autorově návštěvě u Mahátmy Gándhího, Sira Džagadísčandry Bóseho a Rabíndranátha Thákura.
Část pojednávající o Jógánandových zkušenostech ze Západu zahrnuje kapitolu o jeho velkém příteli Lutheru Burbankovi i zprávu o autorově pouti v roce 1935 do Bavorska k setkání s Terezou Neumannovou, úžasnou stigmatizovanou katoličkou.
Po založení střední školy s jógickým výcvikem v Ráňčí v Indii přijel Jógánanda v roce 1920 do Ameriky jako indický delegát na Mezinárodní kongres náboženských liberálů. Hodně přednášel po Spojených státech a v cizině a je zakladatelem Ústavu jógy v kalifornském Encinitas. Jógánanda je absolventem Kalkatské univerzity; píše nejen s nezapomenutelnou upřímností, ale i s břitkým vtipem.