Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

utorok 1. septembra 2020

MRÁZ, ANDREJ - ZO SLOVENSKEJ LITERÁRNEJ MINULOSTI

MRÁZ, ANDREJ

ZO SLOVENSKEJ LITERÁRNEJ MINULOSTI 

Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, Bratislava, 1953
edícia Otázky umenia (4)
obálka Viliam Weisskopf

literárna teória
376 s., slovenčina

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, pečiatky v knihe

2,00 €

*trsos* *litt*

Vývoj je pokračovaním v pokrokových tradíciách minulosti — to platí aj o vývoji literárnom. Na poznanie týchto pokrokových tradícií, hlavných činiteľov a nositeľov slovenskej literárnej minulosti, je zameraný aj dnešný výskum našej literárnej histórie a literárnej vedy.

Tento cieľ sleduje tiež kniha Andreja Mráza „Zo slovenskej literárnej minulosti“. Je to výber zo starších i novších štúdií obsiahlej a plodnej literárnovednej tvorby tohto známeho historika slovenskej literatúry. Zaberajú široké časové rozpätie a obsahujú i mnohotvárnu a mnohoznačnú problematiku. Sú v nich bohatým materiálom doložené i originálne riešené mnohé momenty a problémy složitej dialektiky nášho literárneho vývinu, či sa už týkajú dramatickej spisby alebo poézie, no hlavne klasických postáv našej prózy od Chalupku a Kalinčiaka cez Záhorského až po Martina Kukučína. Sú cenné shrnutým materiálom a podnetné nadhodenou problematikou — a najmä dôslednou snahou vysledovať v nich pomocou analýzy diel i spoločenského pozadia narastenie tých zdravých a progresívnych síl našich literárnych dejín, ktoré vyúsťujú až do prítomnosti. Stále nedostatočne spracovanou otázkou zostáva vzťah našej realistickej tvorby k veľkej pokrokovej literatúre ruskej, zvlášť ku Gogoľovi a Tolstému. I tento úsek našich literárnych dejín Andrej Mráz bohato odkrýva a dokumentuje. Ale toto je len časť, len jeden aspekt jeho knihy: obzor jeho literárnych záujmov je oveľa hlbší a rozľahlejší.

Význam týchto štúdií je v tom, že rozširujú a prehlbujú naše vedomosti o slovenskej kultúrnej i literárnej minulosti a iniciatívne prebúdzajú záujem o úplnejšie a pravdivejšie poznanie tejto minulosti, v novom osvetlení, v novej ideovej perspektíve. Autor chce nimi zainteresovať široké kruhy dnešného čitateľstva o problémy a otázky slovenských literárnych dejín, načrtnúť im správnu orientáciu v nich a tak ich zaktivizovať a urobiť spoluúčastných na súčasnom literárnom živote. Knihu sostavil tak, aby nešlo v nej len o články dokumentárne, ale o články s aktuálnym dosahom, s aktuálnou problematikou, slovom: aby jeho kniha ako celok mala živý vzťah k potrebám socialistickej literatúry a socialistickej literárnej vedy a tvorivým spôsobom včleňovala sa do procesu výstavby socialistickej spoločnosti v našej vlasti.