VÝZNAMNÉ SLOVANSKÉ NÁLEZISKÁ NA SLOVENSKU
Veda, Bratislava, 1978
Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied
prebal Pavel Amena
1. vydanie, 1.500 výtlačkov
história, archeológia,
268 s., čb obr., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe
predané
*bib30*his*
Na Slovensku sa každoročne objavujú nové vzácne archeologické pamiatky dokumentujúce život a osudy dávnych obyvateľov tohto územia. Najmä v období prudkého a intenzívneho rozmachu socialistickej výstavby krajiny sa v oveľa širšej miere než kedykoľvek predtým odkrývajú pozostatky sídlisk a pohrebísk ľudu, ktorý v jednotlivých etapách historického vývoja viac či menej výrazne zasiahol do histórie Slovenska. Mnohé archeologické objavy svojou závažnosťou presahujú rámec Slovenska a majú celoeurópsky význam pre riešenie dôležitých problémov historického vývinu.
Aj keď sa záchrane, spracovaniu a hodnoteniu všetkých pravekých a včasnohistorických nálezov na Slovensku bez rozdielu venuje náležitá pozornosť, predsa sú v popredí odborného záujmu, ale i stredobodom záujmu širokej verejnosti, pozostatky po slovanských predkoch dnešných Slovákov. Otázky pôvodu najstarších Slovanov, času a formy osídlenia dnešného Slovenska Slovanmi, problémy štruktúry a rozvoja slovanskej spoločnosti, úrovne hospodárstva, materiálnej i duchovnej kultúry naliehavo vyžadujú odpoveď. Preto archeologický výskum na Slovensku, tak ako všade tam, kde Slovania našli svoje trvalé sídla, usiluje sa v širokom rozsahu riešiť nastolené problémy. Doteraz boli na Slovensku odkryté početné pamiatky, ktoré postupne utvárajú obraz o celom slovanskom osídlení tohto územia. Ich zhodnoteniu a publikácii sa venuje veľká pozornosť. Mnohé lokality sú spracované monograficky, iné vo forme rozsiahlych príspevkov v odborných periodikách, časť správ o nálezoch je však roztrúsená po rôznych regionálnych zborníkoch, prípadne dosiaľ nie je ešte spracovaná.
V snahe predstaviť celé bohatstvo a historickú závažnosť slovanských nálezov zo Slovenska, vyzdvihnúť pritom význam jednotlivých nálezísk, zdôrazniť ich chronologické zaradenie a prínos pre poznanie materiálnej i duchovnej kultúry Slovanov, predkladá kolektív autorov korpus najvýznamnejších slovanských nálezísk zo Slovenska.
V rámci opisu každého náleziska sa spresňuje jeho poloha, história objavu, stručne sa charakterizuje druh nálezu a poukazuje sa na najvýznamnejšie pamiatky zachránené na lokalite. V rámci každého náleziska sa nálezy klasifikujú podľa najnovších chronologických kritérií a zaraďujú sa do celkového historického rámca svojej doby. K ucelenému obrazu tej-ktorej lokality patrí aj výber najdôležitejšej literatúry, ktorá sa širšie zaoberá náleziskom.
V súpise sa uvádzajú také dôležité lokality pre posudzovanie najstarších slovanských dejín, ako napr. Prešov, Matúškovo, Potvorice atď., náleziská z doby slovansko- -avarskej symbiózy, predovšetkým rozsiahle pohrebiská, napr. z lokalít Devínska Nová Ves, Žitavská Tôň, Želovce, Nové Zámky a iných. Popredné miesto zaujímajú nálezy z veľkomoravského obdobia, najmä zo stredísk Veľkomoravskej ríše v Nitre, Bratislave, na Devíne, v B í n i, Pobedime, Ducovom atď. Uvádza sa tu viacero nálezísk dokumentujúcich pomery po zániku Veľkej Moravy, v dobe zaujatia Slovenska staromaďarskými kmeňmi; z tohto obdobia je obzvlášť pozoruhodný hrob veľmoža v Zemplíne. Z poveľkomoravských nálezísk sú v súpise uvedené pohrebiská belobrdskej kultúry, zistené v Čakajovciach, Abraháme a inde, radové pohrebiská, napr. v Krásne a Martine, lokality s cirkevnou i svetskou architektúrou — Dražovce, Kostoľany pod Tríbečom, Hronský Beňadik, Ducové, Nitrianska Blatnica atď., i s niektorými mladšími formami architektúry súvisiacej s hradnými objektmi — Spišský hrad, Trenčín, ií zaniknutými dedinskými sídlami — Poltár atď.
Významné slovanské náleziská na Slovensku predkladá široký kolektív slovenských bádateľov, ktorí sa priamo zúčastnili na ich výskume, spracovaní a interpretácii ich historického významu.