Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

nedeľa 22. októbra 2017

ŠMATLÁK, STANISLAV - SLOVENSKO 4. (I.) - KULTÚRA

ŠMATLÁK, STANISLAV

SLOVENSKO 4. (I.) - KULTÚRA

Obzor, Bratislava, 1979
1. vydanie, 28.000 výtlačkov
obálka Róbert Brož
65-053-79

encyklopédie, kultúra
992 s., čb a far. fot.
hmotnosť: 2700 g

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý

9,90 €

*juriv*

Prvá časť štvrtého, posledného dielu tejto vlastivednej publikácie je venovaná slovenskej kultúre, jej dejinám, miestu v spoločenskom zápase a búrlivému rozvoju v epoche socializmu. Podáva základné informácie o všetkých oblastiach kultúrnej tvorby, ako sa prejavovala v historickom vývine na Slovensku. Zachytáva nielen kultúru tvorenú príslušníkmi slovenského národa, ale všetku kultúru existujúcu na území Slovenska, spätú s jeho dejinami a určenú do značnej miery aj slovenskej spoločnosti.

Autorský kolektív vychádzal pri spracúvaní dejín slovenskej kultúry z marxisticko-leninského učenia o vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu. Autori zahrnujú pod pojem kultúra široko rozvetvenú duchovnú tvorbu, aktívne zasahujúcu do života spoločnosti a súvisiacu so sociálno-ekonomickou realitou, i proces jej šírenia a osvojovania konzumentmi. V popredí ich hodnotenia stoja také kultúrne prejavy, ktoré pomáhali v boji pokrokových spoločenských síl a rozvíjali demokratický obsah kultúry.

Na čelo prvej časti knihy zaradila redakcia kapitolu o slovenskom jazyku. Jazyk ako nástroj komunikácie bol dôležitým prostriedkom národného uvedomovania, a boj o spisovný jazyk v špecifických slovenský spoločenských podmienkach sa stal súčasťou hoja proti feudalizmu a národnému útlaku. V nasledujúcich kapitolách autori výstižne opisujú vývin slovenskej literatúry, divadla, filmu, hudby, výtvarného umenia a architektúry. Vo všetkých ukazujú — azda okrem najmladšieho druhu umenia, filmu — ako sa slovenská kultúra organicky včleňovala do prúdu európskej vzdelanosti, ako prijímala podnety z európskych umeleckých epoch a slohov a zároveň ako na jej formovanie pozitívne pôsobila prevládajúca slovanská orientácia, najmä bratský vzťah ku kultúre českej a ruskej, čo bolo nenahraditeľnou posilou našej kultúry v ťažkých politických situáciách. Presvedčujú, že jednou zo základných čŕt slovenskej kultúry je jej plebejskosť, protipanskosť a že rozhodujúci vplyv na jej novodobý vývin majú myšlienky Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, stelesnené v revolučnej teórii davistov; na túto tradíciu, znásobenú Slovenským národným povstaním, nadviazala naša kultúra po oslobodení roku 1945.

Pestrý obraz slovenskej kultúry v podaní autorov tejto publikácie pripomína zápas za dnešnú prítomnosť a vyvoláva radostné perspektívy.