MOODY, RAYMOND AVERY, Dr. med.
ÉLET AZ ÉLET UTÁN
(Life after Life)
GONDOLATOK A HALÁL UTÁNI ÉLETRŐL
(Reflections on Life after Life)
Ecclesia, Budapest, 1988
ISBN 963-363-936-0
4. vydanie
psychológia, zdravie, smrť
340 s., maďarčina
hmotnosť: 329 g
mäkká väzba, papierový prebal
stav: vynikajúci, nepoužívaná
1,10 € DAROVANÉ
*070*
Kto je doktor RAYMON MOODY ? Čo je to NDE ? (eng.)
Raymond Avery Moody
- 1944-ben született az USA-beli Porterdale-ben.
- 1966-ban bölcsészetet végez a Virginia Egyetemen.
- 1967-ben ugyanitt bölcsészdoktorátust szerez.
- 1969-ben megkapja a filozófiai doktor címet. Speciális területe a logika, etika és lingvisztika.
- 1969-72-ig a Carolina Egyetem filozófia-tanára.
- 1976-ban fejezi be a Georgia Egyetemen orvosi tanulmányait, megszerzi az orvosi doktorátust, majd az elme- és ideggyógyászati szakképzettséget. Megnősül, két fia van. Még tanulmányai idején megkezdi az élet és a halál határterületén megtapasztalható jelenségek kutatását.
- 1976-77-ben az elmegyógyászat meghívott előadója a Virginia Egyetemen.
- 1976-tól ugyanott a filozófiai tanszék professzora.
Könyvei:
- Life after Life (1975), Mockingbird Books (USA)
- Reflections on Life after Life (1977), Mockingbird Books
- Laugh after Laugh: The Healing Power of Humor (1978)
A halál minden megszületett ember számára abszolút szükségszerűség. Az egyetlen szilárd pont az élet esetleges történéseinek tengerében, melyhez előbb vagy utóbb, gazdagon vagy szegényen, lázadozva vagy megbékélt lélekkel, hittel vagy hitetlenül mindannyian elérkezünk. A halál kényszere vastörvény, mely nem ismer kivételt. Minden nappal, minden órával, minden perccel és másodperccel közelebb kerülünk földi életünk végéhez. A mulandóság ténye lelki, szellemi és érzelmi életünk alapvető és középponti élménye.
Nem mindegy azonban, hogy a halált, a földi élet végét létünk végső és teljes pusztulásának tekintjük-e, vagy pedig olyan sötét alagútnak, melynek túlsó végén egy új világ új életének fényei csillognak. A keresztény hit, Jézus kijelentései alapján félreérthetetlenül tanítja a lélek halhatatlanságát, a megdicsőült vagy elkárhozott túlvilági létet.
Más kérdés, hogy földi életünkben megtudhatunk-e valamit mindabból, ami a halálon túl vár reánk? Van-e mód — a szűkszavú és gyakran parabolákban beszélő kinyilatkoztatáson meg a misztikusok élményein túl — a tapasztalat vagy a tudomány eszközeivel a Nagy Titok közelébe férkőznünk?
A jelen kötetbe foglalt két könyv szerzője, Raymond A. Moody — a filozófia és az orvostudomány doktora — 150 olyan személynek a klinikai halál alatti élményei és tapasztalatai alapján írta meg „Élet az élet után" c. könyvét, akiket aztán sikerült újraéleszteni. A könyv körül kialakult vitára újabb könyvvel reagált, melyben további kutatásai eredményeit is ismertette.
Hogy a Kimondhatatlan Nyugalom, a Fénylény, a Fényváros stb. a tulajdonképpeni halálon inneni vagy azon túli élmények-e — parázs vitát kavaró kérdésnek mutatkozott mindenütt, ahol a könyv megjelent. Várhatóan így lesz nálunk is. A kiadó — az esetleges félreértelmezések elkerülése végett — helyesnek tartotta a „végső dolgokkal" kapcsolatos katolikus tanítás ismertetését dr. Bolberitz Pál hittudományi akadémiai tanár tollából.
Természetes dolog, hogy az új ismeretekre éhes, örökké kereső emberi elme a halált, ezt a mindennél izgatóbb rejtélyt is kutatásainak tárgyává tette. Már annak megállapítása is fontos eredmény, hogy a halál nem egy pillanatnyi esemény, hanem folyamat, mely egy bizonyos pontig visszafordítható, azon túl pedig visszafordíthatatlan. Bár a leírt élmények a halál-folyamat visszafordítható szakaszának tapasztalataiból erednek, ismertetésük végtelenül érdekes és értékes — mert önmagukon túlra mutatnak. Oda, ahol a Nagy Titok továbbra is felderítetlenül és felderíthetetlenül lappang. Ami nem más, mint a teremtmény találkozása Teremtőjével, a véges találkozása a Végtelennel, a viszonylagos találkozása az Abszolúttal — a lélek számadása és örök sorsának eldöntése.
Ecclesia Viz László