MOHÁS, LÍVIA
MOZAIKA MOJHO JA
(Találkozás önmagunkkal)
Smena, Bratislava, 1982
edícia Križovatky
1. vydanie, 4.700 výtlačkov
psychológia
160 s., slovenčina
hmotnosť: 185 g
mäkká väzba
stav: vynikajúci, ako nová, nepoužívaná
1,10 €
Kto je LÍVIA MOHÁS ? (hun.)
*087*
Autorka Lívia Mohásová venuje knihu tým, ktorí chcú pochopiť, ovládnuť vlastnú osobnosť a ovplyvniť jej psychický vývin. Načrtáva citovú škálu človeka, hovorí o tajomstvách mozgu, rozoberá otázku komunikácie medzi ľuďmi, plánovanie budúcnosti, uvedomenie si schopností pri voľbe povolania. Rozprávanie ilustruje na príkladoch z psychiatrie, histórie, literatúry, uvádza praktické odporúčania a spôsoby, ako odhaliť vlastné záujmy a schopnosti a ako ich zdokonaľovať.
Rozsiahlu časť venuje vplyvu kultúry na emocionálny vývin jednotlivca a objasneniu niektorých spoločenských potrieb človeka. Vychádza z predpokladu, že človek potrebuje pocit bezpečia, informuje o spôsoboch upevnenia sociálnej istoty, radí, ako ovládať a usmerňovať emócie, aby náš vzťah k ostatným bol priaznivý. Autorka presviedča, že aj úprimnej pozornosti sa treba učiť. Vyzdvihuje potrebu tolerantného správania. Človek víta, keď sa k nemu ľudia správajú tolerantne, pretože len v ich spoločnosti sa vie uvoľniť, vie sa správať spontánne, úprimne, prirodzene. Ďalším spôsobom utvárania pozitívneho postoja je veselosť. Odporúča osvojiť si sklon niektorých ľudí k veselosti, k prostej radosti. Skúma vzťah emócií k inteligencii a konštatuje, že vysoká inteligencia ešte nie je zárukou bezkonfliktového života.
V závere autorka privádza čitateľa k zamysleniu, či si vie dobre zadeliť čas, aby mu stačil na povinnosti, rozvíjanie priateľských vzťahov, hlbšie pestovanie záujmov. Vyvracia názory ľudí, ktorí svoje neúspechy zvaľujú na rodinu, prostredie či učiteľov a očakávajú, že im niekto nájde miesto v živote. Iste, tieto činitele ovplyvňujú náš život, ale v konečnom dôsledku konať musí každý sám.