ALEJCHEM, ŠOLEM
BLUDNÉ HVIEZDY
Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1962
edícia SPKK (150)
1. vydanie, 17.000 výtlačkov
beletria, román, literatúra ukrajinská
476 s., slovenčina
hmotnosť: 470 g
tvrdá väzba, papierový prebal
0,80 € stav: dobrý *home*belx*
0,80 € stav: dobrý *gopal3*belx*
Po "Dcérach bedára Tojvijeho" dostáva náš čitateľ druhé dielo klasika literatúry písanej rečou jidiš, Šolema Alejchema "Bludné hviezdy", poslednú časť trilógie ("Stempeňa", "Josele slávik") o živote a osudoch umelcov, spevákov a komediantov, ktorú autor napísal na prelome dvadsiateho storočia.
Šolem Alejchem je odchovaný veľkými vzormi ruskej klasickej literatúry, od ktorých si osvojil prenikavý pohľad pod povrch spoločenských dejov, života, úsilia a osudov svojich súkmeňovcov, ktorých si volí za hrdinov svojich románov. Jeho láskou sú prostí ľudia, čistí a krásni rojkovia, bojovníci a umelci. V "Bludných hviezdach" zobrazuje umelecké prostredie divadelnej kompánie a jej hercov, opisuje ich osudy, šťastie aj sklamanie, blúdenia po cestách i necestách. Hlavní hrdinovia románu, Leo Rafalovič-Rafalescu a Rajzla Spivaková, prejdú závratnú púť, po celé roky blúdia, hľadajú sa, túžia po sebe aj zabúdajú na seba vo víroch svojho povolania; dávajú nám možnosť vidieť do zložitej problematiky a osudov hercov, spevákov a virtuózov. Cesta z chudoby, v ktorej niet chleba ani polievky (lomžský kantor s nadanými deťmi muzikantmi), cesta Gríšu Stelmacha a mnoho iných umelcov bývala ťažká, tŕnistá, nakoniec síce úspešná, ale predsa len "bludná". Priživuje sa na nich celý rad vydriduchov a podnikateľov, ktorých cieľom je zisk, peniaze, zlato, dolár. Štruktúru tejto spoločnosti nám autor obnažuje s úsmevom, s výsmechom aj s hnevom. Vysmieva sa z podnikavcov a hrabivcov, ako sú Ščupak, Šolem-Majer Muravčik, mister Klamer, Nikl; jeho satirický súd je jemný, ale nemilosrdný. Na osudoch hercov kompánie sa odrážajú aj osudy divadelných podnikateľov z vlastných židovských radov, autor šľahá všetkých aristokratov, krúžiacich okolo "bludných hviezd" a profitujúcich z nich. Cesta zo zapadnutého besarabského mestečka do Londýna a do New Yorku je plná nástrah, úkladov, stroskotaní aj úspechov. Hoci sa naše bludné hviezdy Rafalescu a Spivaková stretnú, nenájdu šťastie, ale iba rozčarovanie a sklamanie, blúdia ďalej. Ocitli sa na vrchole slávy, hlboko pod nimi ostala chudoba, ale on je "Kain" a ona "Cigánka"; dožili sa úspechu v spoločnosti, ale nenašli osobné šťastie a spokojnosť. Lesk a sláva v dolárovej krajine je iba vonkajšou pozlátkou...
Pred nami defiluje veľa rozličných postáv a postavičiek, šťastlivcov aj nešťastlivcov, ľstivých podnikavcov, ale aj skromných ľudí; všetci dostanú svoje z autorovho úsmevu; vykorisťovateľov však stíha posmech, irónia a výsmech. Hoci autor všetky postavy tvorí s láskou, jeho srdce patrí prostým a čestným ľuďom, drobným ľuďom, ktorí sa s talentom predierajú životom a rojčia o veľkom umení. Prostému ľudu patrí aj umenie Šolema Alejchema, umenie zrozumiteľné a pútavé, ktorého prednosťou je vynikajúci rozprávačský štýl, humor a optimistický úsmev.