Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

piatok 7. apríla 2023

CHŇOUPEK, BOHUŠ - MEMOÁRE IN CLARIS

CHŇOUPEK, BOHUŠ

MEMOÁRE IN CLARIS

Belimex, Bratislava, 1998
ISBN 80-85327-46-5

životopisy, politika, história,
368 s., čb fot., slovenčina

tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý

PREDANÉ

*priva2*biog*in h-tv-1

Dve fascinujúce dekády z konca nášho tisícročia - siedma a ôsma - boli scénou, na ktorú vstúpil autor týchto memoárov s poverením podieľať sa na zabezpečovaní mieru pre ľud svojej vlasti. Dramatická doba plná náhlych zvratov, neustálych turbulencií pod vysokým napätím medzinárodnej politiky, nečakaných zánikov veľmocí, pádov charizmatických vodcov, ale i zrodu nových štátov, vzostupu lídrov, politiky koexistencie a détente, si nárokovala poverenca podľa požiadaviek prastarého učenia o diplomacii. Čo ovládal umenie zabraňovať vojne a upevňovať mier, vedel získavať spojencov a neznepriateľovať si susedov, nachádzal odvahu riešiť aj najzložitejšie otázky rokovaním, nadväzovaním stykov, prípravou a uzatváraním zmlúv. Pretože sila bola až na druhom mieste. Kto sa začíta do stránok Memoárov in Claris, čoskoro si poľahky overí, že takýchto skúsených rád sa pridŕžal autor po nástupe do Černínskeho paláca vo funkcii ministra zahraničných vecí. Dedičstvo studenej vojny zaťažovalo rozvoj aktivít štátu, zväzovalo ruky v úsilí o vstup na svetovú scénu. “ Postupným riešením otvorených otázok sa republika krok za krokom vymaňovala z izolácie, do ktorej sa dostala po augustových udalostiach roku 1968. A tak už v polovici sedemdesiatych rokov, v období konferencie o bezpečnosti a spolupráci, vstupovala česko-slovenská delegácia do helsinského paláca Finlandia ako rovnocenný partner jej účastníkov.

Aby Chňoupek čitateľa dôverne oboznámil so zložitou scénou rokovaní, najmä však s jeho aktérmi, zvolil náročný prístup projekcie danej problematiky cez jej protagonistov. Prezidentov, premiérov, ministrov, s ktorými viedol rozhovory.

Rokovanie o normalizácii vzťahov s Rakúskom na základe finančného vyrovnania patrilo medzi prvé.

Išlo o miliardy. Autor ho približuje cez stretnutia s vtedajším ministrom zahraničia a neskorším prezidentom Kirchschlägerom, najmä však spolkovým kancelárom Kreiským, až po podpis príslušných zmlúv.

Nasledoval dohovor o vyhlásení neplatnosti mníchovskej dohody od samého začiatku zo strany bonnskej vlády. Nanajvýš zložité rokovanie s ministrami Scheelom, neskôr Genscherom, a najmä úloha, akú zohral spolkový kancelár Brandt, poskytujú vzrušujúce čítanie.

Zriadenie slovenskej cirkevnej provincie, tohto významného piliera slovenskej štátnosti, bolo výsledkom náročných rokovaní autora s predstaviteľom Vatikánu, štátnym tajomníkom Casarolim. Chňoupek osvetľuje neznáme pozadie tejto delikátnej problematiky. Rozsiahla esej o stretnutiach s pápežom Jánom Pavlom II. v New Yorku a Vatikáne a námety, ktoré z nich vzišli, sa už opierali o jestvovanie slovenskej cirkevnej provincie.

Zvlášť komplikované boli dlhoročné rokovania so Spojenými štátmi o navrátení nášho menového zlata.

Do amerických trezorov sa dostalo zložitými cestami v dôsledku vojnových a povojnových udalostí. Autor ozrejmuje náročné rozhovory so štátnymi tajomníkmi Rogersom, Kissingerom a Vanceom až po návrat zlata domov. Značné miesto poskytol autor pohľadu na nestora svetovej diplomacie tohto obdobia, sovietskeho ministra zahraničia Gromyka. Čitateľ si z mnohých prekvapujúcich poznaní podistým zapamätá, ako sa tento bývalý dedinský učiteľ stal napokon hlavou Sovietskeho zväzu a tým, kto navrhol do funkcie generálneho tajomníka strany Gorbačova, čo neskôr tisíckrát oľutoval. Memoáre in Claris predstavujú pútavé čítanie pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zahraničnú politiku.