MISTRÍK, JOZEF
MODERNÁ SLOVENČINA
Slovenské pedagogické vydavateľstvo, Bratislava, 1984
prebal Tibor Hrabovský
1. vydanie, 5.810 výtlačkov
67-198-84
jazykoveda
256 s., slovenčina
hmotnosť: 493 g
tvrdá väzba, papierový prebal
2,40 € stav: dobrý, knižničné pečiatky *trsos* PREDANÉ!
2,40 € stav: veľmi dobrý *X04* PREDANÉ!
Táto kniha je systematickou príručkou modernej slovenčiny. Adresovaná je pedagógom, publicistom, absolventom strednej školy, vysokoškolákom, slovakistom a najširšej kultúrnej verejnosti slovenskej. Modernosťou sa tu chápe najsúčasnejšia podoba slovenčiny vo všetkých jej rovinách.
Kniha obsahuje prehľadné kapitoly venované vývinu jazyka, jeho nárečiam, zvukovej i písanej podobe, no najmä slovníku, gramatike a štylistike, ktoré sú najcitlivejšie voči vývinu spoločnosti, a tým v súčasnosti aj najdynamickejšie. Kostru knihy tvorí pôvodný systém, lebo iba na jeho pozadí možno poukazovať na vývinové procesy a na modernizáciu slovenského jazyka v dnešnej epoche.
Popri tom, že sa autor opiera o najmodernejšie a vedecky najpriebojnejšie odborné monografie a syntetické diela, v maximálnej miere tu uplatňuje výsledky vlastných výskumov, ktoré sa prezentujú novými pohľadmi na doterajšiu systematiku jazyka. Nateraz sa v práci upustilo od radikálnejších zásahov do systému slovných druhov a do existujúceho systému v syntaxi len preto, aby sa príručka nápadnejšie neodkláňala od platných školských učebníc, na ktoré z praktických príčin nemôže nenadväzovať. Jednako sa však v texte priamo i nepriamo naznačuje, že slovenčina sa prudko vyvíja, že má všetky predpoklady držať krok s vývinom spoločnosti, a teda že v permanentnej modernizácii pokračuje paralelne s ostatnými najmodernejšími jazykmi. Dnešné jej štádium je rovnako moderné, ako aj dočasné.
Autorom knihy je univerzitný profesor a doktor vied, ktorý získal bohaté skúsenosti v pedagogickej i vedeckej práci. Pôsobil na všetkých stupňoch škôl — na základnej, strednej i vysokej škole. Dlhší čas pôsobil na univerzitách v Moskve, v Oxforde, Sheffielde a v Kolíne nad Rýnom. Okrem toho prednášal na univerzitách alebo na medzinárodných kongresoch v Prahe, v Kyjeve, vo Varšave, vo Viedni, v Mníchove, v Tubinghene, vo Freiburgu, v Berlíne, v Lipsku, v Belehrade, v Záhrebe, v Sofii, v Káhire a v ďalších mestách. Knižné práce publikoval v ruštine, angličtine a v nemčine. Napísal desiatky kníh z odboru štylistiky, matematickej lingvistiky, gramatiky, rétoriky, knižné práce o dramatickom texte, o žánroch, o recitácii, o rýchlom čítaní, o kompozícii textu a vyše dvesto vedeckých štúdií a odborných článkov doma i v zahraničí. Ako dlhoročný riaditeľ medzinárodného letného seminára slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca je vedeckým redaktorom zborníkov z tohto podujatia.
So zreteľom na doterajšiu rozsiahlu vedeckú i pedagogickú činnosť autora, ako i na zámer vydavateľstva možno očakávať, že kniha Moderná slovenčina bude dobre plniť svoju funkciu pri poznávaní a rozširovaní slovenčiny a v rozvoji slovakistiky u nás i v zahraničí.