Vitajte v mojom antikvariáte!

na FACEBOOKU - https://www.facebook.com/ripakovantikvariat/

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Follow by Email" vpravo hore. Alebo sa stanete členom stránky na Facebooku. Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie. Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na riporipo@gmail.com. Postup bude nasledujúci :

a.) uvediete Vašu adresu b.) hmotnosť knihy pre výpočet poštovného - do 500 g - cena 1,60 € listová zásielka doporučene II. Trieda. Ak bude hmotnosť zásielky vyššia, vždy platia cenníky zásielok Slovenskej pošty c.) vyberiete si banku, do ktorej zaplatíte za knihu a zásielku (mBank resp. ČSOB). Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam. d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby. Môžeme sa dohodnúť i na osobnom prebratí zásielky v Košiciach. e.) posielam zásielku f.) tešíte sa z knihy g.) čítate ..)

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

pondelok 5. februára 2018

PEKELIS, VIKTOR - STRATÉGIA A TAKTIKA ŽIVOTA

PEKELIS, VIKTOR

STRATÉGIA A TAKTIKA ŽIVOTA
(Tvoji vozmožnosti, čelovek)

Obzor, Bratislava, 1975
Mir, Moskva, 1975
edícia Periskop
obálka Ján Meisner, Jozef Michalač
preklad Katarína Slivková
1. vydanie, 10.000 výtlačkov
65-063-75

psychológia
240 s., slovenčina
hmotnosť: 304 g

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, prebal ošúchaný

0,90 €

*zukol* in **016**

Čo je geniálnosť? Človek má svoje schopnosti vo vlastnej moci, treba len poznať sám seba, zdokonaľovať sa a orientovať sa vo svete informácií. Autor podáva rady a návody, ako konať, akú zvoliť stratégiu a taktiku života, kde hľadať tvorivé rezervy.

NAUČ SA
Zo zložitého spraviť jednoduché, z jednoduchého bežné, z bežného — príjemné.
K. Stanislavskij

V OCEÁNE INFORMÁCIÍ
Je krásne dačo vynájsť, ale vari poznať a vážiť si to, čo vynašli iní — je menej, ako vytvárať?
J. W. Goethe

Ťažko si aj predstaviť, koľko sa nahrnie dnes na človeka každú hodinu rozličných informácií, údajov, faktov, správ, oznamov, výsledkov atď. Doslova sa kúpeme v prúdoch informácií. Vytvára ich všetko — od jednoduchej poznámky po vedeckú monografiu — k tomu ešte vedeckotechnické informácie, archívy, knižnice, zbierky patentov, múzeá, úradné papiere... ťažko je zhrnúť dovedna všetky fixované informácie, s ktorými sa človek stretá: knihy, noviny, časopisy, fotografie, filmy, magnetofónové nahrávky, nahrávky na platniach, katalógy, reklamy, hlásenia, plagáty, inzeráty, heslá, výzvy, listy.

Vieme si predstaviť, čo za zložitý proces tvorí zbieranie, spracúvanie, hľadanie, osvojovanie a prenos informácií. A s týmto všetkým si človek musí poradiť.

Prílev informácií je veľký. Za 40 rokov zaregistroval Všezväzový dom knihy viac ako 22 miliónov druhov sovietskej tlače, bezmála jeden na každých desať obyvateľov. Každoročný objem tlačovej produkcie tvorí približne 7 miliárd strán, z ktorých asi desatina patrí vedeckým informáciám.

Ak bolo roku 1800 vedeckých časopisov 100, roku 1950 — takmer 100 tisíc. Roku 1970 — vyše 200 tisíc.

Len z chémie pribúdajú každý deň k viac ako šiestim tisícom už existujúcich časopisov 1—2 nové. Za dvadsať rokov od roku 1926 po rok 1946 sa zjavilo trikrát viac prác venovaných len zinku ako dvesto rokov dovtedy.

Chemik, ktorý perfektne hovorí tridsiatimi jazykmi /nepravdepodobná podmienka/ a ktorý „hlce“ po 20 článkov za deň /bez sviatkov a dovoleniek/, nie je schopný zoznámiť sa ani s desatinou toho, čo v periodickej tlači súvisí s jeho problematikou. No a „zhltnúť“ nestačí, prečítané treba aj „stráviť“.

Taká istá situácia je s publikáciami z matematiky, fyziky, biológie. Odborníci vypočítali, že v najbližšej budúcnosti budú spracovávať elektronické počítače taký objem informácií, že na každého človeka len v Európe, vrátane detí, pripadne na prečítanie po 7 tisíc strán na mesiac.

Pri vydávaní umeleckej literatúry chcú daktorí nájsť východisko pomocou americkej praktiky: romány Tolstého, Stendhala či Dickensa vtesnajú do 20—30 strán skrátených vydaní, takzvaných digestov. Takáto knižočka sa zmestí do vrecka, dá sa prečítať na dve posedenia, oddychujúc pri práci. Zdanlivo pohodlný spôsob, ale...

Pozrime sa, čo hovorí spisovatel Stefan Zweig: „Skúste prečítať niektorý Dostojevského román v skrátenom francúzskom vydaní. Zdá sa, že obsiahol všetko: udalosti sa rozvíjajú rýchlejšie, postavy sa zdajú dynamickejšie, zrelšie, vášnivejšie. A predsa sú o niečo ochudobnené: ich duši chýba zvláštny lesk, hrajúci všetkými dúhovými farbami, atmosféra blýskavej elektriny, ťarcha napätia, ktoré iba náboj môže urobiť takým strašným i blahodarným. Niečo nenávratne zmizlo, narušil sa magický kruh. A v týchto pokusoch o skrátenie Dostojevského poznávame zmysel jeho obšírnosti, účelnosť jeho zdanlivej rozťahanosti...“

Lepšie je prečítať si v origináli alebo dobrom preklade tisíc románov, ako dostať skreslenú predstavu o 100 tisícoch. Zato vo vedeckých a vedeckotechnických informáciách je „kondenzácia“ publikácií jednoducho nevyhnutná. Najrozšírenejšia forma takéhoto spôsobu sú referáty.

U nás, v ZSSR, vznikol roku 1952 pri Akadémii vied Ústav vedeckých informácií. Odvtedy sa rozrástol na obrovskú „továreň“ vedeckej a technickej literatúry — Všezväzový ústav vedeckých a technických informácií Akadémie vied ZSSR a Štátneho výboru Rady ministrov ZSSR pre vedu a techniku.

Ešte roku 1953 vznikol pri Ústave vedeckých a technických informácií Referátový časopis. Tento časopis podstatne uľahčuje prácu vedcov tým, že podáva stručný obsah článkov zo 100 krajín sveta z hlavných vedeckých odvetví